Jak wygląda produkcja blachy perforowanej?

Jak wygląda produkcja blachy perforowanej?

Blacha perforowana to struktura, która ma ogromne zastosowanie w przemyśle i poza nim. Sprawdźmy zatem, na czym polega jej wyjątkowość, a także jak wygląda proces jej produkcji. Zapraszamy do lektury.

Blacha perforowana – czym jest?

Blacha perforowana to nic innego, jak arkusz blachy, który został uprzednio poddany perforacji. Zabieg ten polega na wycięciu za pomocą różnych technik otworów, które charakteryzują się różnym kształtem, wykończeniem oraz wielkością. Otwory nie muszą mieć wyłącznie okrągłego kształtu. W toku procesu produkcyjnego wytwarza się również blachy, w których perforacja ma kształt trapezów oraz prostokątów.

Mówiąc wprost – perforacja blachy zależy w głównej mierze od potrzeb klienta. To on decyduje, jak finalnie dana blacha będzie wyglądać i jakie będzie mieć właściwości.

Gdzie wykorzystuje się blachę perforowaną?

Blacha perforowana znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Używa się jej m.in. do mechanicznej filtracji wody lub odsiewania cząstek o określonej średnicy. Struktury wykonane z blachy perforowanej mogą być w razie potrzeby wprowadzone w ruch. Dzięki temu nacisk zawartości (w połączeniu z siłą odśrodkową) pozwoli efektywniej pozbywać się wszystkich odsiewanych lub odfiltrowywanych cząstek. Warto dodać, że produkcja blachy perforowanej bardzo często zależy od tego, jakie cząstki mają być odsiewane. Celem jest stworzenie struktury, która w toku eksploatacji nie doprowadzi np. do spiętrzania wody.

Jak produkuje się blachę perforowaną?

Tak jak mówiliśmy wcześniej, produkcja blachy perforowanej zależy przede wszystkim od sposobu jej wykorzystania. Niemniej można zdefiniować kilka rodzajów procesów produkcyjnych, które są najczęściej wykorzystywane do jej wytwarzania i to niezależnie od tego, jakie jest finalne przeznaczenie wyrobu.

Cięcie laserem to dość popularna metoda wytwarzania perforacji. Oddziaływanie silnego, skupionego strumienia fotonów sprawia, że blacha szybko ulega przepaleniu, a kształt otworu będzie w tym przypadku zależny od ustawień w oprogramowaniu lasera.

Produkcja blachy perforowanej może się również odbywać z wykorzystaniem specjalnych maszyn wiercących, których zadaniem jest szybkie wykonywanie dużej ilości otworów na rozległych powierzchniowo arkuszach blachy. Dzięki temu proces perforacji odbywa się szybko i jest niezakłócony.

Reasumując, blacha perforowana wytwarzana jest na wiele różnych sposobów. Niezależnie od użytej technologii, uzyskany z ich pomocą efekt jest zawsze wykonany w sposób rzetelny i precyzyjny.