Praktyczność i niezawodność mechanizmu przesuwnych drzwi prysznicowych
Wybór odpowiedniego wyposażenia łazienki nie jest łatwym zadaniem. Ma on bezpośredni wpływ na wygląd pomieszczenia i jego funkcjonalność, dlatego należy się zająć tym tematem w sposób odpowiedzialny i przemyślany. Aby racjonalnie zaaranżować małą łazienkę, najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie kabiny prysznicowej. Idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie mechanizmu i konstrukcji drzwi przesuwnych.
Zalety systemów drzwi przesuwnych w łazience
- Doskonale pasują do wystroju każdego pomieszczenia;
- Są one praktyczne i łatwe w użyciu;
- Nie przepuszczają wody i nie rozpryskują jej po całym pomieszczeniu;
- Mądrze wykorzystują przestrzeń;
- Dobrze utrzymują ciepło.
Ponadto oferta szklanych drzwi przesuwnych, które są dostępne na stronie Interfit jest bardzo bogata, co pozwala każdemu klientowi wybrać kompletne elementy kabiny i urozmaicając dodatkowo jej wygląd.
Konstrukcja kabiny prysznicowej z systemem drzwi przesuwnych
Typowa kabina prysznicowa składa się z następujących elementów:
- poręcz, którą stanowi ściana łazienki lub szklana przegroda;
- brodzik;
- drzwi przesuwne;
- akcesoria.
Konstrukcja i mechanizmy przesuwnych drzwi prysznicowych mają swoje własne cechy. Z tego powodu ceny mechanizmów przesuwnych do drzwi szklanych są zróżnicowane. W zależności od wielkości kabiny system przesuwny może składać się z jednego, dwóch lub trzech skrzydeł.
Zasada działania systemu przesuwnego przypomina zasadę działania drzwi do szafy. Ściana przesuwna porusza się za pomocą rolek na górnych i dolnych prowadnicach. Aby podczas zabiegów kąpielowych woda nie przedostawała się przez szczeliny i prześwity, drzwi kabiny są wyposażone w magnesy i gumowe uszczelki. Umożliwia on uzyskanie pełnej szczelności kabiny. Najbardziej narażonym i najsłabszym punktem kabiny są kółka, które mogą wyłamać się z mocowań drzwi. Ale tylko dzięki kółkom drzwi można łatwo przesuwać do przodu i do tyłu.
Mechanizm drzwi przesuwnych: ramowy lub bezramowy
Mechanizm drzwi przesuwnych może być ramowy lub bezramowy. Mechanizm ramy jest wykonany z profilu z tworzywa sztucznego lub metalu. Aby nadać sztywność i stabilność całej konstrukcji kabiny, na całej długości skrzydła zamontowany jest profil. Zastosowanie profilu metalowego nadaje całości estetyczny wygląd. Dlatego służy on nie tylko jako podstawa kabiny, ale także jako element dekoracyjny.
Konstrukcja bezramowa to kabina z drzwiami przesuwnymi składającymi się wyłącznie ze skrzydeł. Dzięki temu konstrukcja wygląda mniej masywnie niż konstrukcja ramowa i bardziej elegancko. W takim przypadku skrzydła drzwiowe są mocowane do ścian i podłogi za pomocą specjalnych łączników lub profili, w które wkłada się samo bezramowe skrzydło drzwiowe.
Cechy konstrukcji systemu przesuwnego
Systemy przesuwnych kabin prysznicowych mogą być dwusekcyjne, trzysekcyjne lub czterosekcyjne. Drzwi dwusekcyjne (składające się z dwóch skrzydeł) są często stosowane do obudów we wnękach. Wymiary drzwi mogą wynosić od 1 m do 2 m, przy czym drzwi zajmują prawie połowę szerokości kabiny.
Bramy trzyczęściowe są reprezentowane przez trzy panele, z których niektóre są przesuwne, a inne stałe. Istnieją jednak modele, w których wszystkie trzy skrzydła są przesuwane. Konstrukcje czteroczęściowe składają się z czterech drzwi, które są przymocowane do wnęki lub podłogi. W tym przypadku wielkość wejścia stanowi 40 procent wielkości boksu. W przypadku narożnych kabin prysznicowych stosowane są inne wersje systemów drzwi przesuwnych. W zależności od wielkości boksu stosuje się różną liczbę sekcji.