Lustro i pachołki drogowe- kiedy się sprawdzają?
Nie da się ukryć, że budowa dróg w naszym kraju zajmuje ogromną ilość czasu. Jednak nie chodzi jedynie o to, by te drogi powstały, ale także o to, by zapewniały one maksymalny poziom bezpieczeństwa użytkownikom. Droga to nie tylko asfaltowa nawierzchnia. To także cały zestaw komponentów i pozostałego osprzętu, który na znacznie poprawić panujące na niej warunki. Jednymi z popularniejszych akcesoriów są lustra i pachołki drogowe. Jednak w jakich sytuacjach się sprawdzają?
Kiedy i po co montowane jest lustro drogowe?
Lustro drogowe to niezwykle specyficzny komponent, który nie powinien być obcy żadnemu z kierowcy. Wynika to z faktu, że jest ono bardzo często stosowane i co najważniejsze, skutecznie zwiększa poziom bezpieczeństwa na drodze. Lustra te montuje się przede wszystkim w miejscach, w których widoczność jest mocno ograniczona. Mowa tu przede wszystkim o niektórych typach skrzyżowań, wyjazdach z posesji, przystankach autobusowych i tramwajowych, a także drogach wewnętrznych. Co ciekawe, lustra te nie są już jedynie kupowane przez zarządców dróg, ale także przez użytkowników indywidualnych, którzy chcą mieć np. zapewniony bezpieczny wyjazd z własnego podwórka. Lustra drogowe mogą przybierać różne kształty, a także oferować różne parametry, które odnoszą się do odległości, w jakiej mają być one zamontowane. Ich głównym zadaniem jest poprawa widoczności na drogach, których ułożenie i zakręty mogą ją znacznie ograniczyć.
W jakich sytuacjach skorzystać z pachołków drogowych?
Pachołki drogowe to również świetnie znane przedmioty każdemu z nas. Są one niewielkim, a jednocześnie znaczącym elementem wyposażenia dróg. Grupa stożków drogowych jest maksymalnie zróżnicowana, a ich wybór zależy od roli, jaką mają one spełniać. Najcięższe i najsolidniejsze z nich wykorzystuje się głównie na autostradach i drogach ekspresowych, czyli wszędzie tam gdzie samochody poruszają się z dużą prędkością. Najlżejsze, analogicznie wykorzystuje się na drogach o małym natężeniu ruchu. Pachołki te w ruchu drogowym są zwykle wykorzystywane np. w przypadku reorganizacji ruchu drogowego lub w przypadku ewentualnego zwężenia jezdni. Mogą one także zostać wykorzystane od czasowego wyłączenia odcinka drogi z użytkowania lub doraźnego oznaczenia świeżo pomalowanych linii drogowych. Niektóre stożki drogowe mogą być również wykorzystywane celem zwrócenia uwagi kierowców na to, że na drodze pojawiło się zagrożenie, które może zmienić płynność ruchu. Ich zastosowanie jest więc maksymalnie szerokie.