Płytki do kuchni – jakie wzory i kolory będą pasować do Twojego stylu?

Płytki do kuchni

Zastanawiasz się, jakie płytki do kuchni wybrać? Pod uwagę powinieneś wziąć swój osobisty gust, styl, w jakim urządzone jest mieszkanie, ale również odpowiedni kolor, ewentualny wzór na kafelkach oraz kilka innych, istotnych kwestii. Czytaj dalej i dowiedz się jakich! 

Płytki do kuchni – materiał wykonania kafli 

Oferta sklepów jest dziś tak rozbudowana, że naprawdę trudno zdecydować się na jeden, konkretny model płytek. Nie wspominając nawet o wyborze odpowiedniego materiału. Przykładem niech będzie internetowy sklep Dekordia, gdzie asortyment obejmuje dziesiątki serii topowych producentów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto porozmawiać z doradcą klienta, który odpowie na wszystkie pytania. 

Wątpliwości nie ulega jednak fakt, że między górnymi szafkami a blatami zazwyczaj montuje się płytki ceramiczne. Doskonałym przykładem są niezwykle modne dziś cegiełki. W przypadku podłóg – wybór najczęściej pada na gres. Dlaczego?  Przede wszystkim dlatego, że popularny materiał jest niezwykle odporny na działanie wody i ścieranie. A jak wiadomo, podłogi w kuchni wymagają częstego mycia, nierzadko codziennego. Poza tym tak zwana kuchnia otwarta to dla wielu niemały problem aranżacyjny. Decydując się na wspomniane płytki do kuchni, dobrać można również gres do salonu.  

W ten sposób łatwo stworzyć spójny, atrakcyjny projekt wnętrza. Najlepszy gres do salonu to według specjalistów – ten podobny do marmuru bądź zaprojektowany na wzór drewna. 

Płytki podłogowe do kuchni Dekordia dostępne są w wielu wariantach, na przykład w formie drewnopodobnych kafelków. Płytki drewnopodobne na podłogę idealnie odwzorowują naturę prawdziwego drewna. Są świetnym wyborem dla osób lubujących się w naturalnych materiałach wykończeniowych. Jak podpowiada przedstawiciel sklepu, doskonałym rozwiązaniem są też płytki winylowe, które radzą sobie z wysoką wilgotnością i zmiennymi temperaturami.  

Wzór, kolor, połysk lub jego brak – na co się zdecydować? 

Kolejną istotną kwestią do przemyślenia jest to czy płytki mają mieć połysk, czy raczej powinny być matowe. Cóż, tu wiele zależy od stylu, w jakim wnętrze zostało urządzone. Matowe kafelki, na przykład omawiany już gres drewnopodobny – pasują do kuchni w stylu rustykalnym, skandynawskim lub shabby chic. Kafle z połyskiem są idealnym uzupełnieniem kuchni w stylu glamour albo modern classic. Niezdecydowani mogą postawić na gres lappato o półpolerowanym wykończeniu, który odbija światło, ale tylko częściowo. 

Jeśli chodzi o sposób kładzenia kafelków – tu również olbrzymie znaczenie ma ogólny wystrój pomieszczenia. Tradycyjnie ułożone kafle pasują do stylu nowoczesnego, współczesnego i klasycznego. Gres drewnopodobny ułożony we wzór jodełki czy plastrów miodu (płytki heksagonalne) świetnie współgra ze stylem elektycznym, nordyckim albo vintage.  

Jak twierdzą specjaliści od wystroju wnętrz, kolor podłogi w kuchni należy zaaranżować na zasadzie podobieństwa albo całkowitego kontrastu. I tak jeśli kuchenne meble są jasne – warto zdecydować się na płytki w ciemnych barwach. We wspomnianym sklepie, można kupić płytki podłogowe do kuchni Dekordia w jasnych barwach, które z kolei dobrze prezentują się na tle ciemnej zabudowy. 

Stworzenie kuchni, jak z magazynu wnętrzarskiego nie jest wcale takie trudne. Wystarczy dokładnie przemyśleć projekt i skupić się na tym, co w pomieszczeniu najważniejsze – ścianach, podłogach i meblach.