Systemy sterowania i programy PLC

Systemy sterowania i programy PLC – sprawdź co to jest i do czego służy

Borykasz się z niską wydajnością lub awariami i przestojami na swoich liniach produkcyjnych? Postaw na pełną automatyzację przedsiębiorstwa i optymalizację procesów produkcji przy pomocy systemów sterowania i programów PLC. Zapoznaj się z naszym artykułem, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej. 

Systemy sterowania DCS – co warto wiedzieć?

Tego rodzaju rozwiązania stosuje się przede wszystkim w przedsiębiorstwach, gdzie mamy do czynienia ze zautomatyzowaną siecią rozproszoną na dużym obszarze. W wypadku gdy w firmie funkcjonuje wiele oddalonych od siebie fizycznie systemów i każdy z nich sterowany jest osobno, zapewnienie odpowiedniej wydajności dla wszystkich procesów może być niemożliwe bez sięgnięcia po specjalistyczne rozwiązania.

Systemy sterowania DCS umożliwiają zintegrowanie całej sieci i umożliwienie kontrolowania wszystkich jej elementów z jednego punktu, na przykład specjalnie wydzielonej do tego celu sterowani. Cały system można dowolnie zmodyfikować i przystosować do warunków pracy w danym przedsiębiorstwie. Z tego powodu decydując się na niego, otrzymasz rozwiązanie, które będzie idealnie dopasowane do Twoich oczekiwań. 

DCS system składa się z wielu elementów. Najważniejszym z nich jest stacja procesowa o dużej mocy obliczeniowej, która umożliwia realizowanie wszystkich procesów w zakładzie. Kolejne komponenty to serwery przechowujące zarówno archiwalne, jak i aktualne dane procesowe. Oprócz nich należy wymienić jeszcze stacje inżynierskie, operatorskie oraz sieci i kasety wejść/wyjść. 

DCS system a programy PLC – różnice

Jeżeli zależy Ci na zintegrowaniu wszystkich procesów produkcyjnych i łatwiejszym ich kontrolowaniu, ale DCS system stanowi zbyt poważną inwestycję, to istnieje rozsądna alternatywa. 

Programy PLC i oparte na nich sterowniki idealnie sprawdzają się w sytuacji, gdy zautomatyzowane linie produkcyjne działające w przedsiębiorstwie są rozproszone na mniejszej przestrzeni i do ich obsługi nie są niezbędne bardzo rozbudowane systemy sterowania

Sterowniki PLC będą także świetnym wyborem, jeżeli Twoje firma nie posiada dedykowanego działu zajmującego się wyłącznie systemami sterującymi, a utworzenie go jest zbyt obciążającą inwestycją. Należy jednak pamiętać, że kontrolowanie wszystkich procesów z jednej stacji będzie w przypadku programów PLC niemożliwe. 

Producent linii produkcyjnych Nixal – sprawdź ofertę

Jeżeli interesują Cię systemy sterowania DCS i programy PLC, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy inżynierskiej Nixal. Fachowa wiedza i wieloletnie doświadczenie pozwalają im na zaoferowanie najciekawszych rozwiązań technologicznych związanych z nadzorowaniem procesów. 

Producent linii produkcyjnych Nixal w swojej ofercie proponuje także inne usługi oraz produkty związane z automatyzacją procesów produkcyjnych. W ich ofercie znajdziesz między innymi samojezdny wózek transportowy. Jest to specjalny rodzaj robota mobilnego, które w znaczący sposób usprawnia transport wewnątrzfirmowy, umożliwiając przenoszenie towarów pomiędzy liniami produkcyjnymi bez zaangażowania człowieka. Dowiedz się więcej pod hasłem wózki AGV!