Etapy budowy domu krok po kroku

Budowa domu to czasochłonny i wymagający proces, który warto dobrze zaplanować, żeby prace postępowały możliwie szybko, a po drodze dało się uniknąć dodatkowych kosztów. Etapy budowy domu dzieli się przygotowania, stan zero, stan surowy otwarty, surowy zamknięty, prace wykończeniowe i formalności po zakończeniu prac. Wiele mówi się o przebiegu samych prac budowlanych czy ich kolejności, warto jednak zwrócić większą uwagę również na etap przygotowań i formalności przed budową. To właśnie ten etap bywa trudny dla niedoświadczonych inwestorów, którzy, bez jego zamknięcia, nie mogą przystąpić do realizacji projektu.

Od znalezienia działki po rozpoczęcie prac budowlanych

Stan zero podczas budowy domu to między innymi prace związane z równaniem terenu działki, wylewaniem fundamentów, czy wykonaniem podpiwniczenia. Mowa więc o pracach związanych bezpośrednio z realizacją projektu, które muszą zostać poprzedzone przygotowaniem niezbędnych formalności i otrzymaniem pozwolenia na budowę.

Najpierw niezbędna jest oczywiście odpowiednia działka. Niekoniecznie musi być to działka budowlana – może być na przykład leśna lub rolna, jednak warto wiedzieć, że zmiana jej statusu może wiązać się z dodatkowymi kosztami, niezbędnymi formalnościami i wydłużonym czasem oczekiwania na pozwolenie na budowę.

Gdy ma się już do dyspozycji działkę budowlaną, czas na wybór projektu domu. Żeby oszczędzić nieco czasu i środków finansowych, projekt można wybrać z bazy gotowych propozycji jak z galerii pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow. Istnieje możliwość ich modyfikacji, co zwykle wciąż bywa rozwiązaniem tańszym, niż zamówienie indywidualnie tworzonego projektu.

Dopiero mając gotowy projekt dopasowany do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub zgodny z dokumentem warunków zabudowy wydanym dla działki, można składać wniosek o pozwolenie na budowę.

Cały proces brzmi skomplikowanie? Zamiast przedzierać się przez niego samodzielnie, ucząc się na błędach, a przy tym zwykle przedłużając przygotowania do budowy, wszystkie formalności można przejść z pomocą doświadczonej firmy budowlanej. Firma New-House zajmuje się nie tylko pracami budowlanymi. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, może zająć się budową kompleksowo, od wsparcia przy poszukiwaniu odpowiedniej działki, przez pomoc w pozyskaniu finansowania czy wyboru projektu, aż po jego realizację, końcowe prace wykończeniowe i odbiór budynku. Szacunkowe koszty budowy obliczyć można w internetowym kalkulatorze na stronie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.

Etapy prac podczas budowy domu

Gdy uzyskało się już pozwolenie na budowę, przychodzi moment, w którym należy rozpocząć pierwsze prace budowlane. Wszystkie wykonywane prace dzieli się na poszczególne etapy.

  • Stan zerowy to etap, podczas którego pracownicy zajmują się wykonaniem fundamentów i zbrojeń po poprzednim wyrównaniu terenu, przygotowaniem podpiwniczenia, czy podłączeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej.
  • Stan surowy otwarty to prace związane ze stawianiem ścian zewnętrznych i wewnętrznych, tworzeniem stropu, schodów i dachu.
  • Stan surowy zamknięty odnosi się do budynku, w którym wykonano instalację elektryczną, docieplono elewację, a także zamontowano drzwi i okna.
  • Prace wykończeniowe to szeroki zakres zajęć obejmujących między innymi wykonanie parapetów czy instalacji grzewczej w budynku, montaż drzwi wewnętrznych, malowanie ścian, czy wykończenie kuchni i łazienki.

Po zakończeniu prac budowlanych budynek musi zostać odebrany przez inspektora nadzoru budowlanego. Powinien on dotrzeć na miejsce, przeprowadzić kontrolę poprawności wykonanych prac, porównać postawiony budynek z jego projektem i jeśli wszystko jest w porządku – odebrać dom i tym samym umożliwić jego zamieszkanie i meldunek.